وبینار چیست؟

وبینار  همان سمینار و همایش است منتها به جای اینکه کاربران محبور باشند در سالن حضور یابند، از پشت کامپیوتر و با استفاده از اینترنت، در یک سمینار آنلاین شرکت می‌کنند. کاربران می‌توانند صدای و تصویر سخنران را دریافت کنند و حتی در صورت لزوم با سخنران چت نمایند.
ویکی‌پدیا درباره وبینار نوشته است:

رایاهمایی یا وبینار (به انگلیسی: Webinar) به همایشی گفته می شود که در فضای وب جهان‌گستر و به صورت مجازی برگزار گردد. تفاوت اساسی آن با وب‌کست در آن است که در وب‌کست امکان انتقال محتوا یک‌طرفه است اما در رایاهمایی امکان برقراری ارتباط میان سخنران و مخاطبان وجود دارد.

رایاهمایی به صورت زنده برگزار می‌شود و زمان آغاز و پایان مشخصی دارد. در بسیاری از موارد سخنران از طریق صدا روی پروتکل اینترنت (VoIP) دیدگاه‌های شفاهی خود را روی آنچه بر صفحه نمایش قرار دارد بیان می‌دارد. در برخی موارد (به‌ویژه در آغاز رایاهمایی) از طریق یک تلفن جداگانه پیام‌ها ارسال می‌گردد. امروزه امکان ارتباط بیش از یک نفر از طریق VoIP به صورت همزمان وجود دارد و ارسال نظرات از طریق نوشتاری یا چت نیز ممکن است. همچنین می‌توان یک رایاهمایی را از طریق اینترنت و خارج از زمان برگزاری دانلود نمود.

در بین سایت‌های فارسی‌زبان من سایت “آنلاین آموزش” را مشاهده کردم که سرویس وبینار (وب‌کنفرانس) ارائه می‌دهد که البته وقتی روی دکمه درخواست کلیک کردیم، صفحه خطا ظاهر شد!

در بین سایت‌های خارجی یکی از وب‌سایت‌هایی که سرویس خوبی برای برگزاری ارائه می‌دهد و می‌توانید حتی بصورت رایگان از آن استفاده کنید، وب‌سایت anymeeting.com است. با پلن رایگان این وب‌سایت می‌توانید تا ۲۰۰ نفر را در وبینار شرکت دهید. البته مسلم است که پلن رایگان، امکانات پلن حرفه‌ای را ندارد و ممکن است در هنگام برگزاری وبینار، تبلیغات نیز در صفحه کاربران نمایش داده شود.

برای عضویت در وب‌سایت کافیست روی دکمه Sign up کلیک کنید و در صفحه‌ای که باز می‌شود گزینه Forever-free ad-supported service را انتخاب نمایید.

پس از عضویت در این سایت، برای شروع باید نرم‌افزاری حدود ۲۲ مگابایتی را دانلود و نصب کنید. پس از نصب نرم‌افزار، آیکون آن در دسکتاپ نمایش داده می‌شود.

بعد از اینکه نرم افزار را باز کردید با چنین صفحه‌ای مواجه می‌شوید و می‌توانید با کلیک روی دکمه Start Now روند ساخت یک وبینار جدید را شروع کنید و با وارد کردن حداکثر ۲۰۰ ایمیل، افراد موردنظرتان را به این وبینار دعوت نمایید.

بهتر است اطلاعات موردنیاز برای ساخت وبینار را در این نرم‌افزار بصورت فینگلیش یا انگلیسی وارد کنید، چون نوشته‌های فارسی در این نرم افزار پشتیبانی نمی‌شود.

روند ساخت وبینار در این نرم افزار ساده است، در صورتی که در کارکردن با این نرم افزار سوالی داشتید می‌توانید در بخش دیدگاه مطرح کنید.

مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *